Home Assistant inštalácia najlepšie riešenie

Návody k instalaci doplňků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Home Assistant inštalácia najlepšie riešenie

Příspěvek od tiimsvk »

Ahojte,
Už dlhšie si lamem hlavu aký je najlepší spôsob inštalácie home assistant na raspberry 4 pi tak aby bol plne funkčný so všetkými doplnkami ako je hasc a supervisor ale aj plne funkčný a ovládatelny Raspberry. Lebo často narážam na problém s nastavením Raspberry bluetooth alebo teraz s lokálnou kamerou. V debian nie sú všetky doplnky dostupné.
Moje terajšie riešenie je debian 11 a home assistant supervisor.
Aké riešenie používate vy?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Home Assistant inštalácia najlepšie riešenie

Příspěvek od Pete30 »

Používám Rpi4 8Gb HaOS jako samostatný stroj pro Home assistant, boot SSD a za dva roky jsem neměl problém, vše šlape jak má ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Home Assistant inštalácia najlepšie riešenie

Příspěvek od tiimsvk »

Je možné doinštalovať aj grafické rozhranie k Debian a aby fungoval aj Home Assistant?

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Home Assistant inštalácia najlepšie riešenie

Příspěvek od kiklhorn »

Ze začátku jsem také řešil, buď pojedu na Debianu a budu na něm mít i Home Assistant - ale budu si muset spoustu věcí naskriptovat a/nebo řešit ručně. Super věc na "hraní si".

Nebo HaOS prostě vezmu jak operační systém krabičky s domácí automatizací kde mne sice budou některé věci mírně omezovat (ano ten lokální HW), ale je to bez starostí, funkční, 100% podporované. Super věc na "ostrý nepřetržitý provoz".

Rozhodl jsem se pro druhou variantu. A doufám že díky vývoji Amber se zpřístupní časem v HaOS i ten lokální HW. Ale tak nějak díky ESP32 jej už vlastně ani nepotřebuji.

Stávající hlavní platforma od Nabu Casa je Home Assistant Blue. - 4GB Ram
Nastupující platforma je Home Assistent Amber - v základu RPi CM 2GB Ram, ale počítá s EMMc, SSD, ZigBee, koprocesorem AI.

Což víceméně mám postaveno již nyní - RPi4, 8GB, SSD, PoE, Google Coral. Chci ještě doplnit napájený USB hub - či jiné řešení napájení USB periferií (USB u RPi je prostě proudově slabé a kombinace rychlého SSD a proudových špiček Coral je pro něj vražedná) a doplnit ZigBee a jiná komunikační rozhraní.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Home Assistant inštalácia najlepšie riešenie

Příspěvek od tiimsvk »

Tak moja konfigurácia je nasledovná:
Raspberry 4pi 4gb, SSD 128gb, UPS RTC modul a Zigbee pomocou CC2652P
(So zigbee som dlho bojoval aj som to trochu popísal v príspevku na oficiálnom fóre tu https://community.home-assistant.io/t/z ... nce/339242 od vtedy všetko škále.)
Len začínal som na rasbiane ktorý bol super lebo som ho používal ako záložný Pc s grafickým rozhraním a teamviewerom na pozadí ak niečo trebalo na diaľku pozrieť a teraz mi to dosť chýba odkedy to je nepodporovane. Preto hľadáme možno skôr prakticky nepraktické riešenie spustiť hon assistant s funkčný operačným grafickým systémom v kooperácii. Máte niekdo takéto riešenie?

A ešte jedna je záležitosť prečo mi to vyhovovalo ešte stále by som sa nazval že som začiatočník aj keď už sa v tom pohybujem rok a rád skúšam nové veci a často narážam na to že bez plne funkčného prikazoveho riadku a všetkých doplnkov mám problém aby to fungovalo. (Napr. Teraz Raspberry lokálna camera a raspiconfig na debiane nie je).

A ešte otázka Google Coral som pozeral že to to vlastne je ale nepochopil som aký to má zmysel pri home assistante?

ikk
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 19. prosinec 2022, 16:13
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Home Assistant inštalácia najlepšie riešenie

Příspěvek od ikk »

Vzhledem k tomu, že mám doma "velký" x86 server s Debianem, tak volba byla jasná. Vše mi běží v Dockeru a zatím musím zaklepat vše šlape jako hodinky. Je pravda, že všechen hardware mám řešený externě po lokální sítí, včetně ZigBee (Sonoff ZigBee Bridge + Tasmota).

1) Ve složce kde bude kořen HA vytvoř soubor:

Kód: Vybrat vše

/VAŠE CESTA/HassIO/jobs.json
s obsahem:

Kód: Vybrat vše

{"ignore_conditions": ["healthy"]}
2)

Kód: Vybrat vše

docker run -d \
--name hassio_supervisor \
--privileged \
--restart always \
-v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock \
-v /var/run/hassio-hc.sock:/var/run/hassio-hc.sock \
-v /VAŠE CESTA/HassIO:/data \
-v /VAŠE CESTA/HassIO:/var/log \
-e SUPERVISOR_SHARE=/srv/SSD/Docker/AppData/HassIO \
-e SUPERVISOR_NAME=hassio_supervisor \
-e HOMEASSISTANT_REPOSITORY=homeassistant/qemux86-64-homeassistant \
homeassistant/amd64-hassio-supervisor
U otce na baráku je zase klasická RPi4/4 GB RAM + USB SSD s HaOS a taky vše šplape na první dobrou.

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Home Assistant inštalácia najlepšie riešenie

Příspěvek od kiklhorn »

Na RPi mi vadily dvě věci - poddimenzované napájení USB a některé nedostupné knihovny pro nové verze ESP pod arm architekturou.
Pak jsem chtěl snížit počty běžících "krabiček" v domácnosti.
Skončil jsem na Odroid H3+, virtualizovaný HAOS
Snímek obrazovky 2022-12-20 112739.jpg
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Odpovědět

Zpět na „Jak nainstalovat... :“