InfluxDB, Grafana, Glances & IDE in Home Assistant within 15 minutes!

Návody k instalaci doplňků.
adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: InfluxDB, Grafana, Glances & IDE in Home Assistant within 15 minutes!

Příspěvek od adamis »

U_tima píše: 11. duben 2021, 12:44 Myslím, že vím. Teploměry od xiaomi posílají data měření pouze když se změní hodnota a nebo když není změna tak po hodině. Tak to třeba bude také tento případ.
JOOO! To by mohlo být ono. Protože je pravda, že ty grafy se potom doplní.
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

U_tima
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 66
Registrován: 07. duben 2021, 20:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: InfluxDB, Grafana, Glances & IDE in Home Assistant within 15 minutes!

Příspěvek od U_tima »

Dám to sem, jsem úplný amatér. Konečně se mi podařilo spustit Influxdb. Nevím co, ale všechny ty základní návody mi nepomohli.
Toto funguje:
nastavení Influxdb

Kód: Vybrat vše

auth: true
reporting: true
ssl: false
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
envvars: []
nastavení HA

Kód: Vybrat vše

# Example configuration.yaml entry
influxdb:
  host: a0d7b954-influxdb
  port: 8086
  database: home_assistant
  username: home_assistant
  password: heslo
  max_retries: 3
  ssl: false
  verify_ssl: false
  include:
    entities:
      - sensor.teplota_obyvak_temperature
jak se vidět jméno databáze home_assistant, jméno home_assistant, a heslo při vytvoření usera home_assistant,
v tomto nastavení to loguje jednu entitu, podle potřeby je možno přidat.

U_tima
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 66
Registrován: 07. duben 2021, 20:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: InfluxDB, Grafana, Glances & IDE in Home Assistant within 15 minutes!

Příspěvek od U_tima »

U_tima píše: 11. duben 2021, 20:20 Dám to sem, jsem úplný amatér. Konečně se mi podařilo spustit Influxdb. Nevím co, ale všechny ty základní návody mi nefungují.
Toto funguje:
nastavení Influxdb

Kód: Vybrat vše

auth: true
reporting: true
ssl: false
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
envvars: []
nastavení HA

Kód: Vybrat vše

# Example configuration.yaml entry
influxdb:
  host: a0d7b954-influxdb
  port: 8086
  database: home_assistant
  username: home_assistant
  password: heslo
  max_retries: 3
  ssl: false
  verify_ssl: false
  include:
    entities:
      - sensor.teplota_obyvak_temperature
jak se vidět jméno databáze home_assistant, jméno home_assistant, a heslo při vytvoření usera home_assistant,
v tomto nastavení to loguje jednu entitu, podle potřeby je možno přidat.
teď ještě nějak rád pronikl do nastavení kde je možno nastavit omezení velikosti databáze přes zahazování měření a počítání průměrů.
asi funkce: RETENTION POLICY

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: InfluxDB, Grafana, Glances & IDE in Home Assistant within 15 minutes!

Příspěvek od adamis »

U toho InfluxDB i Grafany je ten problém, že výsledky vidíš jenom na tom počítači, kde si je vytvoříš. Což je jasné, není to součástí HA. Proto hledám způsob, jak ty výsledky z Grafany dostat do Lovelace a zatím nevím, neumím...
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

U_tima
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 66
Registrován: 07. duben 2021, 20:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: InfluxDB, Grafana, Glances & IDE in Home Assistant within 15 minutes!

Příspěvek od U_tima »

Však by mělo fungovat přesměrování portů na routeru. I když to chce samozřejmě veřejnou IP. Ale bez té se také nedostaneš do HA "z venku" nebo používáš HA CLOUD?
To pak vlastně vyjde cenově na stejno.

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: InfluxDB, Grafana, Glances & IDE in Home Assistant within 15 minutes!

Příspěvek od adamis »

Používám HA cloud - Nabu Casa. Nechtělo se mi řešit vřejnou IP, která ve finále vyjde dráž.
Jinak myslím, že si nerozumíme - když si vytvoříš na jednom počítači grafy v Grafaně, na druhém je nevidíš, nejsou prostě součástí HA, je to jenom nadstavba. Takže data v InfluxDB máš, ale grafy si z nich na každém počítači musíš vytvořit. Možná se mýlím, rád se nechám poučit, pokud je to jinak. :D
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: InfluxDB, Grafana, Glances & IDE in Home Assistant within 15 minutes!

Příspěvek od Pete30 »

Ano máš pravdu, něco podobného je Node Red nebo ESPhome jsou to obslužné nebo doplňkové programy spolupracující s HA.
Jak jsem již psal, jedinou možností jak dostat graf na kartu do lovelace je iframe nebo picture a nebude to vypadat moc hezky protože když budeš chtít dostat jen 14 denní historii například teploty tak to bude tak malé že tam stejně nic pořádně neuvidíš leda že by jsi to udělal jako jednu kartu přes celý náhled a to máš zase co graf to karta. Další co se ti bude dít, poroste ti velikost db na disku a bude ho hezky plnit časem x GB.
Toto nepoužívám již ze zmíněných důvodů, stačí mi karta na grafy z HACS a mám nastaven recorder, aby se zbytečně nezaplácával SSD a sleduji historii jen pár hodnot čidel po dobu x dní a tím je velikost celé mojí zálohy (poslední) 31 MB.
Moje doporučení , vybodni se na tyto udělátka jenom to nafukuje disk a udělej si pěknou kartu na grafy co potřebuješ a máš pokoj, protože za měsíc zjistíš že ty grafy ani nesleduješ. Důležité jsou dobře fungující automatizace a zařízení integrovaná do HA.
Když jsem začínal tak jsem tam chtěl mít taky všechno co jsem našel a rozchodil a dnes... polovinu jsem toho vyházel a mám bez problému chodící systém, fungující automatizace a náhled na tabletu na zdi.
Takto třeba vypadá jednoduchý graf na testování odběru TV jako karta v lovelace
graf tv.png
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

ringo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 72
Registrován: 31. říjen 2021, 20:03
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: InfluxDB, Grafana, Glances & IDE in Home Assistant within 15 minutes!

Příspěvek od ringo »

Když udělám v jednom dashboardu grafy v Influxu (nainstalovaném pod HA) tak mi to při projíždění kurzorem vytváří "dynamickou legendu" kdy to zobrazuje u aktuílního grafu v okně momentální hodnoty pro všechny série a svislou přímkou vyznačí v dalších grafech alespoň stejný čas. Ideální věc pro zkoumání závislostí v souvisejících grafech. V Grafaně(taky pod HA) mi to zobrazuje hodnotu jen pro sérii která je nejblíže ke kurzoru. Nevíte jak nastavit aby mi to zobrazovalo tyto údaje pro všechny grafy v dashbordu (jak v Influxu tak v Grafaně)? Na YT jsem to v Grafaně viděl, ale nevím kde to nakonfigurovat a hlavně ani nevím jak tuto funkcionalitu pojmenovat pro hledání v Googlu.
JInak jsem taky zaznamenal že v některé prosincové aktualizaci někde do toho "hrábli" a grafy co jsem měl nastaveny pro hodnoty z Goodwe se v té době zastavily - je nutno předělat dotazy ( z typu select mean("entita") na typ select mean("value") where "entity_id"='entita') - jestli to máte podobně tak si pospěšte dokud vidíte v tom nejdelším 30d horizontu alespoň část grafu. ;)

Odpovědět

Zpět na „Jak nainstalovat... :“