Server LMS

Ucelené projekty, návody a postupy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Server LMS

Příspěvek od Pete30 »

Tak server LMS dokončen.
Moje myšlenka byla vytvořit hudební přehrávač pro ranní rutinu v automatizaci HA a různá
hlášení pomocí tts, prostě žádnou diskotéku ,ale jen ráno podbarvené hudbou,aby mi nepraskla hlava
už na to nemám věk. :lol:
Pokud bude mít někdo zájem je tu návod jak ho zprovoznit včetně služby tts na druhé desce.

Použité komponenty:
Rpi4 (odložené na které sedal prach) (1x)
Rpi Zero W (1x)
HiFiBerry MiniAMP (není potřeba externí napájení. Výkon 3W dostatečné mám nastaveno na 80%) (2x)
AXAGON EE25-XA6 ALINE box (1x)
Kingston A400 120 Gb SSD (1x)
SD karta 32Gb (válela se tady) (1x)
Repro Waveshare 8Ω 5W Reproduktor (byl jsem překvapen že to hraje docela dobře) (2X) :o
Napájecí zdroje pro Rpi4 a Rpi Zero W (usb C + micro)
Pár kabelů na prodloužení k repro
Rpi zero.png
Rpi zero.png (129.71 KiB) Zobrazeno 521 x
miniamp.png
miniamp.png (70.89 KiB) Zobrazeno 521 x
repro.png
repro.png (81.89 KiB) Zobrazeno 521 x

První co jsem zjišťoval zda pojede server na SSD disku.I když se o tom moc nepíše
přece jen nějaká informace prosákla že by to mělo jít (opět jako u HassOS aktualizovat bootloader Rpi4).
Stáhl jsem poslední verzi PiCorePlayer 64 bit,osadil Rpi4 desku HiFiBerry MiniAMP, img zapsal na SSD a připojil k Rpi4 + napájení
a voalá :roll: boot funguje bezchybně.PiCorePlayer se připojil k síti a po zjištění IP stačí ji zadat do
prohlížeče,naskočí web stránka kde se dá provést celé nastavení playeru (výběr připojeného zesilovače,výstupů,wifi,název atd)
a to není vše,dále se dá z této stránky instalovat pro mě důležitá komponenta - server LMS (Lgitech media server).
Samozřejmě výstup Rpi můžete připojit k výkonovému zesilovači,ale potom musíte řešit zapnutí zesilovače.Takto to běží 24/7
na několika málo W.
Po provedení instalace a nastavení LMS máte k dispozici internetová rádia,oblíbené, knihovny a spoustu dalších.
Přes smb// (nastavení v LMS) můžete nakopírovat hudební soubory,alba včetně náhledů (na SSD jsem v nastavení LMS vytvořil další sektor pro ukládání hudby).
LMS server vám potom běží na stejné IP jako PiCorePlayer na portu 9000 kde všechno přehledně vidíte a můžete upravovat.
Další krok byl inegrovat LMS do HA což je docela jednoduché stačí jen v integracích vybrat Logitech Squeezebox a přidat.
V entitách se vám ukáže jako media player(název co jste zadali v nastavení)
Funguje a co dál,prostě na Rpi Zero W vytvořit další přehrávač.Opět stejný postup jen s SD kartou a pouze PiCorePlayer 32 bit.
Nezapomeňte na Zero W nastavit wifi (pokud nebudete vědět jak - vysvětlím,trochu jsem se trápil,ale jede)
Po připojení na napájení a boot opět najít IP a na web stránce nastavit player.
Když je nastaven restartujte a po najetí se automaticky přidá do LMS serveru
(máte výběr na kterém co přehrávat nebo je synchronizovat a běží společně).Přidá se automaticky i do HA jako další přehrávač.
Tímto způsobem si jich můžete přidat několik a rozházet je po domě.
A hurá již můžete automatizovat. ;)
V současné době mi jeden běží jako ranní rutina hudba a druhý jako zprávy tts kdy po přečtení času,počasí a další
se spustí každý den na základě pohybového čidla náhodné skladby nebo alba (jak si nastavíte) případně navolené internetové rádio.
Druhý jako tts hlásí během dne různé události jako čas každou hodinu a jiné.Pokud začne hlásit událost pozastaví přehrávání hudby druhého přehrávače
pokud hraje a po dokončení ji opět spustí (záleží na vaší představě) ovládání v HA se provádí pomocí služby squeezebox.call_method.

Odkaz na dokumentaci a stažení PiCorePlayer:
https://docs.picoreplayer.org/getting-started/

Pokud chcete další informace pište :P
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Server LMS

Příspěvek od Lion® »

mám v plánu něco podobného, ale spíš půjdu do Google Nest Mini 2. generace. Pořád si totiž fandím, že si budeme s googlem jednou povídat česky.
S Google Home si už na sebe zvykáme, čekají mě rutiny. Momentálně však (ne)mám v hlavě jak to udělat v Google Assistant, aby žena měla k dispozici jen ta zařízení která může ručně ovládat a aby se mi nevrtala v topení například.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Server LMS

Příspěvek od Pete30 »

Lion® píše: 11. leden 2021, 15:24 mám v plánu něco podobného, ale spíš půjdu do Google Nest Mini 2. generace. Pořád si totiž fandím, že si budeme s googlem jednou povídat česky.
S Google Home si už na sebe zvykáme, čekají mě rutiny. Momentálně však (ne)mám v hlavě jak to udělat v Google Assistant, aby žena měla k dispozici jen ta zařízení která může ručně ovládat a aby se mi nevrtala v topení například.
Ahoj,chtěl bych tomu věřit a věřil jsem již před dvěma roky kdy se slibovalo že bude uvolněná čeština pro Google Home a zatím skutek utek.
Když jsem si ho pořizoval (Google Home HUP) těšil jsem se na to jak pokecáme česky ,ale nadšení nějak opadlo.Ovládám hlasem několik zařízení a není to ono v en.Nejde to využít naplno proto jsem se zaměřil na Home Assistant kde to mám hezky česky. :lol:
Nakonec člověk zjistí že když dobře chodí automatizace tak nakonec ten hlas ani nepotřebuješ,ale třeba se dočkáme.Jak se říká naděje umírá poslední ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 455
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: Server LMS

Příspěvek od Tad »

Lion® píše: 11. leden 2021, 15:24 Momentálně však (ne)mám v hlavě jak to udělat v Google Assistant, aby žena měla k dispozici jen ta zařízení která může ručně ovládat a aby se mi nevrtala v topení například.
Tohle mě štve taky, nechápu proč člověk nemůže určit kdo má k čemu přístup tak jako na HA, mám doma 3 mini, 2 chromecasty, 2 chromecasty audio, 2 HUBY, ale že si dcerka nastaví v pokoji 26 stupňů protože je jí ve 22 zima mě fakt točí :D
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Server LMS

Příspěvek od kiklhorn »

Lion® píše: 11. leden 2021, 15:24 Pořád si totiž fandím, že si budeme s googlem jednou povídat česky.
Taky to mám v ToDo na neurčito, dostat z Googlu přepis audia do textu v češtině by mělo být možné už teď, vychází mi že prvních 240 dotazů (do 15 sec každý) je měsíčně zdarma. A jestli dobře počítám každých dalších 240 vychází asi na 30Kč.

https://cloud.google.com/speech-to-text/docs/languages
https://cloud.google.com/speech-to-text/pricing

Mimo Googlu je toho více nadějného - vím alespoň o https://commonvoice.mozilla.org/cs/about

a možná zajímavý mycroft.ai (sice angličtina, ale na vlastním železe)
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Server LMS

Příspěvek od Pete30 »

Tím jak se zajímám o Home assistant a automatizace je nějak Google assistant mimo můj zájem a i jsem přestal sledovat jestli něco podnikají v zavedení češtiny, ale nechme se překvapit :o
Jak samo vlákno napovídá provozuji LMS server a k němu několik přehrávačů PCP a jsem naprosto spokojen, přehrávání hudby, pauza když mi někdo volá, pauza když hlásí TTS hodnoty senzorů, čas atd. v češtině, vypnutí hudby když spustím TV a to vše bez jediného zaseknutí od doby co jsem to rozjel v HA ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Komplexní projekty“