Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

www
Vasek340
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 30
Registrován: 04. leden 2021, 21:57

Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Vasek340 »

Ahoj,

doufám že nevadí nově založené vlákno.

Chtěl bych se zeptat jestli po nahrání Esphome na Sonoff 4Ch Pro R2 bude stále funkční rf ovladač 433Mhz? Pokud ano předpokládám, že se bude muset napsat konfigurace. Prosím o radu, kde bych našel konfiguraci. Nejsem stále tak zkušený abych si napsal sám 🙂

Děkuji za info 🙂

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Pete30 »

Ano mělo by to fungovat jako s původním FW protože RF je samostatný modul na Sonoff 4CH.
Jen se zeptám co tě vede k fleshování Sonoff na ESP?
Používám zde komponentu SonoffLAN bez flesh původního FW na těchto modulech a ovládání je na úrovni místní sítě stabilní bez jediného problému cca 1,5 roku.
Samozřejmě je to jen tvoje rozhodnutí, kterou cestou se vydáš ;) a ptám se jen ze zvědavosti, abych věděl jestli to má nějakou přidanou hodnotu.

Pokud jde o konfiguraci asi nebude problém a něco by jsme vytvořili.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Vasek340
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 30
Registrován: 04. leden 2021, 21:57

Re: Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Vasek340 »

Já jsem přemýšlel nad nahrání ESP, protože bych chtěl zapnout světlo v HM a vypnout klasickým vypínačem a obráceně. Už se mi stalo, že jsem si ráno zapl v HM a manželka potom cvakla na vypínač a svítili jsme celý den a já byl zase nejhorší 😁

Někde jsem se dočetl, že při přehrání softwaru na ESP, nebo Tasmotu by bylo tohle možné.

Doma už mám většinou Shelly, kde je to funkční, ale Sonoff 4Ch mám napojený na dílnu, garáž, vrata a světlo nad vraty a je mi líto to vyhodit a nahradit Shelly.

Pokud mi řekneš, že to lze nastavit i bez přeflešování budu jen rád 🙂

Díky.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Pete30 »

Chápu se ženskejma je vždy potíž :lol:
Jen mi trochu nastiň podrobněji situaci (už se ztrácím ve všech zkratkách , co je HM?).
Máš klasický vypínač (2 dráty někam)?
K výstupu Sonoff máš připojeno světlo a ovládáš ho přes app mobilu nebo Rf ovládačem nebo Home assistant( nějaká automatizace) a jak máš přpojen ten vypínač, přemostíš jím to relé Sonoff?
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Vasek340
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 30
Registrován: 04. leden 2021, 21:57

Re: Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Vasek340 »

Ahoj omlouvám se za delší neaktiviu, už jsem se k tomu potom nedostal.

HM myslím Home Assistant.

Ano mám klasický vypínač. Dnes jsem to rozdělal a mrknul se jak jsem to tam tenkrát zapojoval. Zjistil jsem že světlo mám připojeno do vypínače(schodišťový) v L a z kontaktů 1 a 2 připojeno do sonoff. Kontak 1 do NC a kontakt 2 do NO. Na COM mám přivedenou fázi z přívodu v sonoff.

V tomto stavu je to aktuálně funkční tak že zapnu, vypnu v aplikaci, nebo vypnu a zapnu klasickým vypínačem. Nelze to kombinovat tak že bych zapnul vypínačem a vypnul aplikací. Také se nepropíše do aplikace, když zapnu vypínačem.

Vidím to na špatné zapojení. Pokud mi poradíš, jak to zapojit aby to bylo funkční tak že budu moct ovládat aplikací v kombinaci s vypínačem a vždy se mi to propíše do Home assistanta budu moc vděčný :) V tom případě bych určitě nepotřeboval nahrávat Esphome.

Posílám přílohou fotky zapojení vypínače a sonoff.

Mockrát děkuji za jakékoliv info ;)

Měj se
Vašek
Přílohy
20210410_180232_resize_61.jpg
20210410_180000_resize_40.jpg

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Lion® »

Vasek340 píše: 10. duben 2021, 18:23 Ahoj omlouvám se za delší neaktiviu, už jsem se k tomu potom nedostal.

HM myslím Home Assistant.

Ano mám klasický vypínač. Dnes jsem to rozdělal a mrknul se jak jsem to tam tenkrát zapojoval. Zjistil jsem že světlo mám připojeno do vypínače(schodišťový) v L a z kontaktů 1 a 2 připojeno do sonoff. Kontak 1 do NC a kontakt 2 do NO. Na COM mám přivedenou fázi z přívodu v sonoff.

V tomto stavu je to aktuálně funkční tak že zapnu, vypnu v aplikaci, nebo vypnu a zapnu klasickým vypínačem. Nelze to kombinovat tak že bych zapnul vypínačem a vypnul aplikací. Také se nepropíše do aplikace, když zapnu vypínačem.

Vidím to na špatné zapojení. Pokud mi poradíš, jak to zapojit aby to bylo funkční tak že budu moct ovládat aplikací v kombinaci s vypínačem a vždy se mi to propíše do Home assistanta budu moc vděčný :) V tom případě bych určitě nepotřeboval nahrávat Esphome.

Posílám přílohou fotky zapojení vypínače a sonoff.

Mockrát děkuji za jakékoliv info ;)

Měj se
Vašek
Nechápu myšlenku toho zapojení, rozhodně není dobře.

jak jsem napsal, nechápu zapojení a tak to vezmu od začátku.
0. máš to zapojené jako schodiště (jedno světlo ze dvou a více míst) nebo jen jedno světlo z jednoho místa?
1. světlo (fázi do světla) musíš spínat zásadně jen sonoffem, nikoli vypínačem i sonoffem
2. vypínačem musíš ovládat pouze sonoff nikoliv sonoff a světlo
3. sonoffu musíš říct, aby reagoval na přepnutí vypínače - nikoliv na sepnutí nebo rozepnutí. Každá změna polohy vypínače musí změnit stav sonoff a to jak na on tak i na off - to znamená že někdy vypínač sepeš a sonoff musí zahsnout pokud před tím svítil a jindy musí rozsvítit pokud předtím bylo zhasnuto.
Jinak řečeno:
ON vypínače - toggle sonoff
OFF vypínače - toggle sonoff
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Pete30 »

Pokud jsem to četl pozorně tak zapojení by mělo být ok, ale prověř jestli to tak skutečně je protože jak popisuješ to musí fungovat.
Tady je náhled 2 schodišťáků a představ si relé Sonoff jako jeden z nich.
Zapneš vyp. světlo se rozsvítí , sepneš relé světlo zhasne a naopak protože je to klasické schodišťové zapojení. To prostě musí chodit.
schodiste.png
Pokud se jedná o zápis stavu do HA v tomto případě to bude neřešitelné protože nemáš jak ohlídat stav mechanického přepínače.
Stav se propisuje vždy po změně , to znamená Sonoff relé on/off ano ale kontakt schodišťáku ne protože v ten okamžik se relé nehne.
Chápeme se? Nepomůžeš si ani přehráním FW situace bude stejná.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Vasek340
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 30
Registrován: 04. leden 2021, 21:57

Re: Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Vasek340 »

Pete30 píše: 10. duben 2021, 18:55 Pokud jsem to četl pozorně tak zapojení by mělo být ok, ale prověř jestli to tak skutečně je protože jak popisuješ to musí fungovat.
Tady je náhled 2 schodišťáků a představ si relé Sonoff jako jeden z nich.
Zapneš vyp. světlo se rozsvítí , sepneš relé světlo zhasne a naopak protože je to klasické schodišťové zapojení. To prostě musí chodit.schodiste.png
Pokud se jedná o zápis stavu do HA v tomto případě to bude neřešitelné protože nemáš jak ohlídat stav mechanického přepínače.
Stav se propisuje vždy po změně , to znamená Sonoff relé on/off ano ale kontakt schodišťáku ne protože v ten okamžik se relé nehne.
Chápeme se? Nepomůžeš si ani přehráním FW situace bude stejná.
Chápeme se. Super. Zítra to vyzkouším a dám vědět jak jsem pochodil. Že se to nepropíše do Home assistanta už mi tak nevadí. Šlo mi hlavně o to když to zapnu v mobilu, tak aby to manželka mohla vypnout vypínačem a neproklínala u toho tu mou blbou elektroniku jak říká :D

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Lion® »

Vasek340 píše: 10. duben 2021, 19:04
Pete30 píše: 10. duben 2021, 18:55 Pokud jsem to četl pozorně tak zapojení by mělo být ok, ale prověř jestli to tak skutečně je protože jak popisuješ to musí fungovat.
Tady je náhled 2 schodišťáků a představ si relé Sonoff jako jeden z nich.
Zapneš vyp. světlo se rozsvítí , sepneš relé světlo zhasne a naopak protože je to klasické schodišťové zapojení. To prostě musí chodit.schodiste.png
Pokud se jedná o zápis stavu do HA v tomto případě to bude neřešitelné protože nemáš jak ohlídat stav mechanického přepínače.
Stav se propisuje vždy po změně , to znamená Sonoff relé on/off ano ale kontakt schodišťáku ne protože v ten okamžik se relé nehne.
Chápeme se? Nepomůžeš si ani přehráním FW situace bude stejná.
Chápeme se. Super. Zítra to vyzkouším a dám vědět jak jsem pochodil. Že se to nepropíše do Home assistanta už mi tak nevadí. Šlo mi hlavně o to když to zapnu v mobilu, tak aby to manželka mohla vypnout vypínačem a neproklínala u toho tu mou blbou elektroniku jak říká :D
Nemůže to propsat protože sonoff neví že si klapnul hloupým vypínačem.

to je SIMON 10?
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Sonoff 4Ch Pro R2 Esphome - 433Mhz

Příspěvek od Pete30 »

Kdyby jsi chtěl bastlit, tak by šlo i to co chceš. Uvnitř Sonoof jsou 4 tlačítka na mechanické sepnutí.
Potom by to bylo vyměnit schodišták za tlačítko a paralerně k jednomu z nich připájet spínané kontakty toho tlačítka (bez napětí!!!!) a tím mechanicky ovládneš Sonoff a app také ;) Výhodou by bylo když ti klekne síť tak stále manželka může zapínat a vypínat tlačítkem :lol:
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Sonoff“