Názvosloví a vtahy věcí v HA

Lovelace a Dashboady
Odpovědět
kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Názvosloví a vtahy věcí v HA

Příspěvek od kiklhorn »

Jak na strukturu yaml, datové typy apod. jsem našel:


Nějak se ale peru s názvoslovím a vztahy věcí v HA

Oblast je mi asi jasná
Někde jsem se setkal s pojmem doména - je to to samé?

Zařízení je buď fyzická krabička nebo nějaká virtuání - třeba předpověď počasí

A tady už se ztrácím -
Zařízení může obsahovat entity, entity můžou být samostatné a mají nějaký stav a další vlastnosti.
-Jak z entit složím zařízení - nebo naopak jak mám napsat zařízení které by obsahovalo entity ?

Jaký je vztah věcí k automatickému (vím že můžu vlastní) zobrazení v "Přehled" - Pokud nadefinuji zařízení nebo entitě oblast tak se mi zobrazí v oblasti, pokud ne tak se seskupí a zobrazí jako vypínač/binární senzor/žárovka/počasí - případně nezobrazí vůbec. Na čem to záleží?

jak na unikátní ID - občas se mi u něčeho zobrazí že nemá unikátní ID a není možné editovat klikátky

Jaký je vztah toho všeho k šablonám?
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Názvosloví a vtahy věcí v HA

Příspěvek od Pete30 »

Zkusím objasnit jak jsem to chápal já, ale třeba se v něčem pletu a někdo nás opraví.
Doméná je příklad binární senzor, automatizace, senzor atd(všeobecně) a pod doménou jsou například jednotlivé, automatizace, senzory třeba senzor.tlaku, senzor.teplota atd.
Zařízení: je třeba telefon, žárovka HUE, modul ESP a opět pod každým zařízením jsou entity. Tvůj příklad virtuálního zařízení jako Počasí asi není dobře protože počasí je služba. Ano entity mohou být samostatné bez zařízení a příkladem toho je integrace SonoffLAN.
Jak z entit složím zařízení - nebo naopak: to opravdu netuším, ale pravděpodobně to nebude jednoduché pokud nejsi natolik zdatný programátor , aby jsi si napsal svoji vlastní komponentu pomocí API. To jde okolo mě a ani se nesnažím se do toho ponořit :P
Jinak za celou dobu jsem si vystačil s entitou a nikdy jsem nenarazil na problém že by něco nešlo. Většinou to bylo mezi klávesnicí a židlí :lol:
Jak na unikátní ID: určitě jsi si všiml že entity nemající unikátní ID jsou většinou co nejsou automaticky nalezeny při integraci a jedná se spíše o ty které jsi konfiguroval manuálně v config.yaml. Někde jsem zahlédl že to ID jde nějak přidat, ale nějak jsem to více neřešil.
Jaký je vztah toho všeho k šablonám : šablona je takový pomocník kdy nejsi schopen vytvořit například automatizaci pomocí uživatelského rozhraní nabo yaml.
Dám ti příklad z mého projektu který jsem dnes dokončil: potřeboval jsem na kartě běžec který nastavíš na přesný počet ml tekutiny kterou má dávkovat čerpadlo a máš k dispozici pouze čas za který to nadávkuje x ml a to bez šablony v HA neuděláš.
Nevím jestli ti to trochu pomohlo, takto to chápu a spoustu věcí také neznám, ale je stále co se učit ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Názvosloví a vtahy věcí v HA

Příspěvek od kiklhorn »

Můžeš sem třeba tu šablonu hodit?

No nějak se tím časem určitě prokoušu, doufal jsem v nějaký obrázek třeba na způsob principu koloběhu uhlíku v přírodě nebo vlastnické schéma nějaké akciovky.
Zrovna to počasí (Forecast od výrobce met.no) mám mezi zařízeními. Tuhle abstrakci zvládám - prostě bateriové meteostanice, jen ji nemám doma, ale někde v Norsku :)
Věci pod esphome se mi v zařízeních taky objevují, jen ty entity bez zařízení mi připadají takové chudinky opuštěné. Osoby, zóny a třeba to slunce tam pocitově patří. Holt musím nějak na ty vztahy přijít - třeba co můžu dělat s entitou a co se zařízením.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Názvosloví a vtahy věcí v HA

Příspěvek od Pete30 »

Šablonu máš ve vlákně Něco pro akvaristy ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Názvosloví a vtahy věcí v HA

Příspěvek od Pete30 »

Tady je vysvětlení ohledně jedinečného ID.
https://www.home-assistant.io/faq/unique_id/
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Názvosloví a vtahy věcí v HA

Příspěvek od kiklhorn »

A dost jsem našel na https://developers.home-assistant.io/do ... try_index/
Třeba se to bude někomu hodit.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Odpovědět

Zpět na „Vzhled“