RF Senzor osvětlení

Automatizace tvořené přímo, pomocí funkcí HomeAssitent(a).
Odpovědět
marson
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 21. říjen 2021, 10:36

RF Senzor osvětlení

Příspěvek od marson »

Zdravím. Prosím o radu. Mám RF senzor pohybu SONOFF PIR2 a chtěl bych udělat automatizaci která by rozsvítila světla na terase při detekování pohybu.Můj dotaz je jestli jde udělat automatizace aby se světla vypla až když čidlo přestane detekovat pohyb. Předem děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RF Senzor osvětlení

Příspěvek od Lion® »

marson píše: 03. listopad 2021, 06:14 Zdravím. Prosím o radu. Mám RF senzor pohybu SONOFF PIR2 a chtěl bych udělat automatizaci která by rozsvítila světla na terase při detekování pohybu.Můj dotaz je jestli jde udělat automatizace aby se světla vypla až když čidlo přestane detekovat pohyb. Předem děkuji za odpověď
Určitě ano.
Ovšem já bych PIR, vzhledem k tomu jak funguje, na ovládání světel asi nepoužil.
PIR totiž vysílá paprsky a k tomu aby zareagovalo je nutné ty jednotlivé paprsky pohybem protnout. To znamená pokud by jsi umístil PIR nad dveře v ose a přicházel by si právě po ose dveří tak, vlastně půjdeš po paprsku a ani nemusíš žádné paprsky protnout, takže čidlo
PIR senzory mají dva hlavní senzory, které detekují infračervené záření. Tyto senzory jsou umístěny vedle sebe a zaměřují se na odlišné oblasti. Když se něco pohybuje přes pole vidění senzoru a způsobuje změnu infračerveného záření v jednom nebo obou senzorech, senzor detekuje pohyb a generuje signál, pokud půjdeš přímo proti senzorům nemusí detekovat pohyb, takže čidlo nezareaguje.
Tudíž pokud chceš ovládat světla na terase kde se bude sedět a nikdo nebude kolem sebe vehementně mávat rukama tak PIR pravděpodobně nebude žádný pohyb detekovat a nebude spínat.
Automatizaci můžeš udělat tak, že při sepnutí PIR rozsvítíš například na 10 minut a po tomto čase světla zhasnou, každé další sepnutí PIR před vypršením nastaveného času začne znova časovat od nuly dalších 10 minut. Pokud se během tohoto času neaktivuje PIR tak světla zhasnou.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: RF Senzor osvětlení

Příspěvek od Pete30 »

marson píše: 03. listopad 2021, 06:14 Můj dotaz je jestli jde udělat automatizace aby se světla vypla až když čidlo přestane detekovat pohyb. Předem děkuji za odpověď
Ano jde pokud v HA máš to RF čidlo jako funkční entitu a pravděpodobně používáš RF bridge Sonoff.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

PaPe
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: 01. září 2022, 06:38

Re: RF Senzor osvětlení

Příspěvek od PaPe »

Pratele ma podobny dotaz. Mam PIR cidlo na 433 Mhz. Vse prijmam RF SonOFF Bridge flasnute na TASMONTU. v HA ma MQTT a kdyz dam poslouchat tak cidlo vypisuje hlaseni, ale nemuzu toto cidlo dostat jako entiu abych udelal automatizaci. Jak postupovat?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: RF Senzor osvětlení

Příspěvek od Pete30 »

Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
acerot
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12. prosinec 2022, 15:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Re: RF Senzor osvětlení

Příspěvek od acerot »

Lion® píše: 03. listopad 2021, 14:54 PIR totiž vysílá paprsky a k tomu aby zareagovalo je nutné ty jednotlivé paprsky pohybem protnout. To znamená pokud by jsi umístil PIR nad dveře v ose a přicházel by si právě po ose dveří tak, vlastně půjdeš po paprsku a ani nemusíš žádné paprsky protnout, takže čidlo nezareaguje.
Lione, jak jsi přišel na to, že PIR vysílá paprsky? Říká se mu PIR "Passive infrared sensor" právě proto, že nic nevysílá, jen pasivně přijímá IR záření.
Když tak to oprav, aby to tu takto nezůstalo a nepřečet si to nějaký nováček a nevzal to jako fakt.

Když se pohybuješ přímo k PIR senzoru, nemusí tě detekovat ne proto, že nekřížíš jím vysílané paprsky, ale proto, že časová změna IR záření z tvého těla dopadající čočkou na senzor je pod limitem, na který je senzor nastaven, aby sepnul. Při pohybu napříč vyvolá stejně velký teplý objekt samozřejmě daleko větší změnu než při pohybu přímo k senzoru.

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RF Senzor osvětlení

Příspěvek od Lion® »

acerot píše: 22. květen 2023, 20:11
Spoiler
Lion® píše: 03. listopad 2021, 14:54 PIR totiž vysílá paprsky a k tomu aby zareagovalo je nutné ty jednotlivé paprsky pohybem protnout. To znamená pokud by jsi umístil PIR nad dveře v ose a přicházel by si právě po ose dveří tak, vlastně půjdeš po paprsku a ani nemusíš žádné paprsky protnout, takže čidlo nezareaguje.
Lione, jak jsi přišel na to, že PIR vysílá paprsky? Říká se mu PIR "Passive infrared sensor" právě proto, že nic nevysílá, jen pasivně přijímá IR záření.
Když tak to oprav, aby to tu takto nezůstalo a nepřečet si to nějaký nováček a nevzal to jako fakt.

Když se pohybuješ přímo k PIR senzoru, nemusí tě detekovat ne proto, že nekřížíš jím vysílané paprsky, ale proto, že časová změna IR záření z tvého těla dopadající čočkou na senzor je pod limitem, na který je senzor nastaven, aby sepnul. Při pohybu napříč vyvolá stejně velký teplý objekt samozřejmě daleko větší změnu než při pohybu přímo k senzoru.


Opraveno, omlouvám se, neuvědomil jsem si, že nejsem v práci na prodejně, kde zákazníkům laikům vysvětluji proč jim to lepší PIR blbě spíná. Kdybych na ně ně nastoupil s Pasivním Infra Red senzorem nepochopili by nic, dva paprsky jsou pro ně celkem srozumitelné.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Odpovědět

Zpět na „Automatizace“