Výběr automatizačního systému

Automatizace tvořené přímo, pomocí funkcí HomeAssitent(a).
Odpovědět
martins
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: 24. březen 2021, 09:48

Výběr automatizačního systému

Příspěvek od martins »

Je HA možné nahradit PLC jako např. Loxone?
Je na domácí automatizaci vhodnější nějaký jiný systém - jako Node red, Domoticz, Openhab?
Je vhodné kombinovat HA s Node-red?

Základ mi pojede na Aruduino/ESP. Nějaké ovládání bych nahrál přímo do nich, ale na nějaké pokročilejší funkce i práci s časem je to dost neohrabané, proto bych chtěl přes seriovou linku propojit s raspberry s nějakým systémem a to řešit tam.
Jde také o to, aby to po nastavení dokázalo nějaký rok běhat bez údržby.

Od nadřazeného systému bych očekával nějaký dobrý dashboard s ovládáním a zobrazením videovrátného, řízením žaluzií, světel, alarmu, akce dle předpovědi počasí, časování dle kalendáře, notifikace. Tyto věci se zdají reálné, ale nevím, jak je systém stavěný na nějaké logické funkce - xor, and, čítače, časovače, switche.
Děkuji

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Výběr automatizačního systému

Příspěvek od Pete30 »

Pokusím se zodpovědět pár otázek.
Ber to jako pouze můj názor.
Pokud chceš systém bez údržby musíš hledat řešení v rámci nějakého komerčního produktu ,který zajišťuje i servis.
HA nahradí PLC v pohodě ba naopak posuneš to level výše.
Pokud porovnám cenu modulu nějakého mini serveru Loxone kde začneš cca na 12000Kč a u HA jsi někde 2500 - 3000Kč komplet funkční systém(Rpi4 8GB)
HA a Node-red lze kombinovat je zde i několik případů použití.
Pokud očekáváš od nadřazeného systému( pokud myslíš HA) viz tvůj příspěvek tak si myslím že HA vše splňuje možná i více. Podívej se na vlákno Co se podařilo rozjet.
Pokud jsi ochoten se zajímat o HA jsou tu i ta úskalí v podobě například aktualizací.
HA se stále vyvíjí a mění proto příchodem aktualizace se může stát že se něco pokazí a je na tobě se o to postarat a napravit.
Proto vzniklo i toto fórum kde se snažíme pomáhat začínajícím členům a čerpat informace od jiných protože jak se říká nikdo není dokonalý a nemůže každý vědět vše.
Pokud se na to dívám svým pohledem tak je HA systém schopný zpracovávat data zařízení širokého rozsahu výrobců smart zařízení a řídit automatizace i hodně složité, ale je potřeba se o něj starat asi jako o každý jiný systém(i ten komerční se podělá)
Běží mi to zde cca 1,5 roku bez pádu systému, pokud se něco pokazí aktualizací zatím jsem byl schopen to postavit na nohy nejdéle do 30 minut.
Především se jedná i o koníček, který má bonus že usnadňuje život v podobě automatizací protože jak je známo člověk jako tvor je od přírody líný :D
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Automatizace“